Szkutnik, stolarz cieśla – chciałbyś spróbować swoich sił ?
Zapraszamy Cię na najbliższe warsztaty, będące cyklem 5 spotkań, każde po 6 godzin.
W trakcie zapoznasz się nie tylko z historią rybactwa śródlądowego nad Bugiem, ale przede wszystkim z technikami szkutniczymi, wykorzystywanymi przez rzemieślników przy wyrobie tradycyjnych łodzi. Efektem końcowym, będzie zupełnie nowa, lecz wykonana, wspólnymi siłami prowadzących i uczestników łódź pychowa,rzeczna, „na tradycyjną nutę”, która z racji miejsca i sposobu wykonania nazwana będzie „BUŻANKĄ KULIGOWSKĄ”
CO zapewniamy ?
– udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonego szkutnika Dominika Wichmana, szkutnika z dziada pradziada i flisaka z zamiłowania do wszystkiego, co pływa po wodzie.
– doświadczenie trudu rzemieślniczej pracy szkutnika, z wykorzystaniem prostych narzędzi i naturalnych środków do budowy łodzi;
– naukę przez pracę i niezapomnianą przygodę w dobrym towarzystwie.
Zajęcia będą odbywały się w dniach:
20 lipca w godzinach 10.00-15.00, sobota
21 lipca w godzinach 10.00-15.00, niedziela
7 września w godzinach 10.00-15.00, sobota
8 września w godzinach 10.00-15.00, niedziela
14 września w godzinach 10.00-15.00, sobota
Zależy nam, by skład ekipy warsztatowej był w miarę stały, dlatego sugerujemy od razu zdeklarowanie się uczestników na ciąg warsztatów, nie zaś na pojedyncze terminy.
Zasady rekrutacji:
Rekrutacja jest otwarta, w warsztatach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, a oprócz kolejności zgłoszeń dodatkowym kryterium uczestnictwa jest przynależność do grupy defaworyzowanej ( bezrobotni, młodzi do 35 lat, grupa 50+, co nie znaczy że inni chętni nie będą mogli skorzystać). Przyszli uczestnicy muszą zadeklarować chęć zaangażowania się w rozwój innych, przyszłych aktywności w sektorze turystycznym/ rybackim na terenie działania Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, co należałoby rozumieć w szczególności jako chęć dzielenia się w przyszłości swoimi doświadczeniami z warsztatów, wśród innych zainteresowanych oraz z entuzjazmem uczestniczyć w innych, przyszłych przedsięwzięciach integrujących lokalną społeczność i przybliżających dawne, a dzisiaj nieco zapomniane lokalne tradycje, dziedzictwo nadbużańskie.
Warunki udziału:
Warsztaty dla uczestników są bezpłatne. W trakcie zapewniamy posiłek i popitek, każdy z uczestników sam pokrywa koszty dojazdu. Na miejscu będą do podpisania regulamin i dodatkowe oświadczenia i informacje o przetwarzaniu danych osobowych.
Zgłoś swój udział w warsztatach klikając w poniższe linki:
20 lipca w godzinach 10.00-15.00, sobota
21 lipca w godzinach 10.00-15.00, niedziela
7 września w godzinach 10.00-15.00, sobota
8 września w godzinach 10.00-15.00, niedziela
14 września w godzinach 10.00-15.00, sobota,,mom98u
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach operacji „BUG – rzeka życia …” i dotyczy działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętego Priorytetem 4. Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej, w ramach celu Propagowanie dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym dziedzictwa kulturowego, rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego obejmującego Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie dziedzictwa kulturowego rybołówstwa i akwakultury oraz morskiego dziedzictwa kulturowego