Podsumowanie XVIII Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Kuligowie „Dziedzictwo Nadbużańskie – lato 2023″

Wieś Kuligów w gminie Dąbrówka leży w bezpośrednim sąsiedztwie szeroko meandrującego Bugu, czwartej co do wielkości polskiej rzeki. Malowniczo rozpościerające się nad wodą żywo zielone trawiaste murawy od lat tworzą charakterystyczne pastwiska stanowiące część niematerialnego dziedzictwa powiatu wołomińskiego. Widoki te, to wręcz wymarzony materiał i źródło inspiracji dla twórców. W tym roku uczestnicy mieli okazję podziwiać uroki Bugu nie tylko z brzegu rzeki, ale również z pokładu promu pasażerskiego, który dzięki inicjatywie wspartej przez lokalne samorządy, w tym przez powiat wołomiński i gminę Dąbrówka regularnie kursuje na trasie z Kuligowa do Popowa, leżącego po drugiej stronie Bugu w powiecie wyszkowskim (za www.rejsy.mazowsze.pl).

To właśnie taka sceneria, w dniach od 5 do 12 sierpnia 2023 roku była motywem przewodnim i inspiracją dla Kilkunastu artystów utrwalających w swych pracach, to co wydawałoby się z jednej strony ulotne, a z drugiej powtarzalne i charakterystyczne dla tego obszaru.

Wśród uczestników nie zabrakło stałych bywalców, dla których kontakt z pobliską przyrodą jest źródłem inspiracji nie tylko w te kilka szybko mijających pogodnych i artystycznie wyczerpujących dni, ale przez cały rok. Często wracają by na nowo naładować akumulatory. Miejsce w którym uczestnicy pleneru wspólnie pracują jest Skansen w Kuligowie, miejsce na mapie powiatu wołomińskiego. zapomniane przez czas, ale nie turystów.

Od 18 listopada najnowsze prace kilkunastu artystów prezentowane będą w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka. Czy obrazy inspirowane sierpniowymi nadbużańskimi pejzażami mogą poprawić nastrój w krótkie listopadowe, jesienne dni ? O tym najlepiej samemu się przekonać odwiedzając wystawę.

Plener Artystyczny w Kuligowie „Dziedzictwo Nadbużańskie lato 2023” dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.